JAK REGENERUJEMY NARZĘDZIA?

Usługa regeneracji narzędzi skrawających takich jak frezy, wiertła, rozwiertaki, pogłębiacze czy fazowniki, polega na usunięciu zużytej części roboczej a następnie na przywróceniu prawidłowej geometrii ostrzy. W naszej firmie proces regeneracji przeprowadzany jest na nowoczesnych szlifierkach CNC firmy WALTER oraz SAACKE a dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu nawet bardzo zniszczone narzędzia odzyskują sprawności i służą ponownie na produkcji.

Jak więc wygląda proces regeneracji narzędzi w naszej firmie?

Przykładowo, na poniższych zdjęciach zobaczyć możecie Państwo jak wygląda frez z czołem kulistym przed regeneracją i po odtworzeniu prawidłowej jego geometrii. Samo proces szlifowania wykonujemy na tych samych maszynach i tą samą metodą, którą wykorzystuje się do produkcji narzędzi nowych co gwarantuje nam zawsze najwyższą jakość odtworzonej geometrii ostrza.

      

Następnie w dziale kontroli jakości narzędzia poddawane są ocenie nie tylko wizualnej ale co najważniejsze – sprawdzane są na specjalistycznej, dedykowanej wyłącznie narzędziom skrawającym maszynie pomiarowej firmy Zoller. Pomiary przeprowadzane są w trakcie i po regeneracji podczas których sprawdzane są pod kątem zachowania odpowiedniej zbieżności, wykonania prawidłowych kątów przyłożenia na czole oraz obwodzie a także kąta natarcia rowka wiórowego bądź czołowego.

 Zdj. Poprawności wykonania i zgodność z dokumentacją technologiczną sprawdzana jest na maszynach pomiarowych firmy Zoller.

  • Ostrzenie czoła

W przypadku frezów VHM, HSS oferujemy Państwu dwa główne typy regeneracji. Pierwszym jest odtworzenie wyłącznie nowej geometrii czoła – taka regeneracja obejmuje najczęściej cięcie zniszczonej części oraz szlifowanie nowego czoła. Plusem tego typu ostrzenia jest zachowanie oryginalnej średnicy lecz w przypadku mocnego zużycia czoła minusem jest konieczność cięcia go na dłuższym odcinku. Narzędzie może być znacznie krótsze.

  • Ostrzenie czoła oraz obwodu

Drugim typem regeneracji jest odtworzenie prawidłowej geometrii czoła oraz obwodu w tym uzyskanie prawidłowego kąta natarcia, którego wartość uzależniona jest od rodzaju materiału w którym narzędzie będzie pracować. Oznacza to, że w przypadku frezów ostrzymy nie tylko czoło ale także średnicę a więc kąt natarcia rowka wiórowego raz kąty przyłożenia. Wybór metody ostrzenia zależy więc od konkretnych warunków pracy a także od wymagań klienta, bowiem ten typ regeneracji wpływa na zmniejszenie średnicy narzędzia. Wartość ta jest uzależniona wyłącznie od stopnia zużycia krawędzi skrawających. 

  • Pokrycie powłoką PVD

Po przeprowadzeniu regeneracji na życzenie klienta narzędzia pokrywamy niezwykle wytrzymałą i odporną na ścieranie powłoką PVD, której zadaniem jest przedłużenie jego trwałości a także uzyskanie mniejszego tarcia podczas pracy. Oznacza to, że krawędzie tnące ostrza oraz cała powierzchnia kąta natarcia rowka wiórowego są dodatkowo chronione niezwykle odporną na ścieranie powłoką, której skład uzależniony jest również od przeznaczenia danego narzędzia. W naszej firmie powłoki dobierane są indywidualnie do Państwa potrzeb. Jednak pomimo, iż dobrze dobrana powłoka PVD ogólnie wzmacnia narzędzie skrawające to występują przypadki w których nie zaleca się jej stosowania. Pomocy w tej kwestii a także fachowej porady udzieli Państwu nasz dział technologiczny.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani regeneracją narzędzi oraz otrzymaniem aktualnego cennika, prosimy o kontakt z naszym biurem technologicznym: technolodzy@ortyl.pl. Gwarantujemy Państwu konkurencyjne ceny oraz profesjonalną usługę.

;
;